Η SE ρίχνει το βάρος στην παραγωγή των νέου τύπου μετασχηματιστών
Την περίοδο της κρίσης η Schneider Electric (SE) πήρε τη στρατηγική απόφαση να παραμείνει στην Ελλάδα παρά τα προβλήματα και σήμερα βγαίνει πιο δυναμωμένη και με προοπτικές περαιτέρω ανάπτυξης. Η εταιρεία με έδρα το Παρίσι, εξειδικεύεται στον τομέα διαχείρισης ενέργειας με παρουσία σε πάνω από 100 χώρες, ετήσιο τζίρο γύρω στα 25 δισ. ευρώ και 160.000 εργαζόμενους και δραστηριοποιείται στην ελληνική αγορά εδώ και 45 χρόνια όπου λειτουργεί από το 1969 το μοναδικό σήμερα εργοστάσιο παραγωγής μετασχηματιστών ηλεκτρικού ρεύματος. Η γαλλική εταιρεία μέσω της εμπορικής της δραστηριότητας στην Ελλάδα προμηθεύει γειτονικές αγορές με προϊόντα ηλεκτρολογικού εξοπλισμού εδώ και μια 20ετία και είναι από τις εταιρείες που την τελευταία τριετία της βαθιάς κρίσης της ελληνικής οικονομίας συνέβαλε καθοριστικά στην ενίσχυση του εμπορικού ισοζυγίου της Ελλάδας, με έναν σημαντικό όγκο εξαγωγών σε χώρες της Αφρικής (Αλγερία, Λιβύη, Νιγηρία, Αίγυπτος, Γκάνα, Μαρόκο, Σενεγάλη, Μαδαγασκάρη) και της Ευρώπης (Γαλλία, Κύπρος, Ηνωμένο Βασίλειο, Βέλγιο, Βουλγαρία, Δανία, Γερμανία, Ρουμανία, Σλοβακία). Για τις προοπτικές της εταιρείας στην ελληνική αγορά μίλησε στην «Κ» ο κ. Φιλίπ Σάουερ που από τον Ιούλιο του 2014 ανέλαβε τη Γενική Διεύθυνση της Schneider Electric Ελλάδος και των χωρών της Νοτιοανατολικής Ευρώπης. «Με την Ελλάδα μας συνδέει μια μακρά ιστορία 45 χρόνων. Παραμείναμε στην κρίση γιατί η ελληνική αγορά είναι στρατηγικής σημασίας για μας, βγαίνουμε δυναμωμένοι από την κρίση έχοντας κερδίσει μερίδια αγοράς από ανταγωνιστές μας και θα είμαστε εδώ και τα επόμενα χρόνια, γιατί είμαστε οι μόνοι που έχουμε απομείνει στην παραγωγή μετασχηματιστών» τονίζει ο κ. Σάουερ. Ενισχυμένη, διευκρινίζει ο ίδιος, βγήκε η εμπορική δραστηριότητα της εταιρείας. «Για την παραγωγική δραστηριότητα στο εργοστάσιο των Οινοφύτων η εικόνα είναι διαφορετική και αυτό δεν οφείλεται στην κρίση». Ο πιο βασικός λόγος, εξηγεί, είναι ότι η εταιρεία έχασε προ ενός έτους τον διαγωνισμό της ΔΕΗ για προμήθεια μετασχηματιστών και επισημαίνει ότι μεγάλη βαρύτητα πλέον δίνεται στον επόμενο διαγωνισμό της ΔΕΗ που θα γίνει το νέο έτος και με τις νέες προδιαγραφές που προβλέπει ευρωπαϊκή οδηγία για την ενεργειακή αποδοτικότητα των μετασχηματιστών. Η SE προσβλέπει στην ενίσχυση της ανταγωνιστικότητάς της με την εφαρμογή της οδηγίας από τον Ιούλιο του 2015 και αυτό γιατί διαθέτει την κατάλληλη τεχνογνωσία για την παραγωγή με τις συγκεκριμένες προδιαγραφές.